Sosyal Sorumluluk Projeleri

Ana Sayfa / KURUMSAL / Sosyal Sorumluluk Projeleri
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Tasarruf Ediyorum

‘TASARRUF EDİYORUM’ PROJESİ

Enerji varlıklarının günümüzde hızlı bir şekilde tükenmesi, Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olması ve bunun ekonomimize ciddi bir yük oluşturması, enerji tasarrufunun gelişmiş ülkelerde hem bireylerin hem de kurumların sosyal bir sorumluluk olarak değerlendirilmesi nedeniyle ÇEDAŞ, Tasarruf Ediyorum projesini hayata geçirdi.

ÇEDAŞ, tasarruf ediyorum projesi ile enerji tasarrufu hakkında düzenlediği eğitim seminerleri, yarışmalar ve kampanyalar ile enerji tasarrufu hakkında toplumsal bilinç oluşturmayı hedefliyor.

AMAÇ

-Enerji savurganlığının önlenmesi hakkında farkındalık oluşturmak

- Günlük yaşam konforundan ve üretimden herhangi bir kayıp olmadan enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak

-Enerji kaynaklarının daha bilinçli kullanılması konusunda farkındalık oluşturmak

- Enerjinin evde, okulda ve iş yerlerinde alınacak küçük tedbirlerle gereksiz yere kullanımını engellemek

ETKİNLİKLER

Sivas, Tokat ve Yozgat’ta elektrik dağıtım hizmeti veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.  (ÇEDAŞ) tarafından, 2016 yılında başlatılan ‘Tasarruf Ediyorum’ projesi kapsamında, Sivas, Tokat ve Yozgat’ta yaklaşık 5 bin ilkokul ve ortaokul öğrencisine ‘Enerji Tasarrufu ve Tasarruf Yöntemleri’ konulu eğitim seminerleri verildi.

-ÇEDAŞ tarafından kamu hizmeti veren kuruluşlara enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla ‘Enerji Yönetimi’ konulu eğitim seminerleri verildi.

-ÇEDAŞ tarafından Sivas, Tokat ve Yozgat’ta İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğinde ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik ‘Enerji Tasarrufu’ konulu ödüllü resim yarışması düzenlendi.

-Enerji tasarrufu hakkında farkındalık oluşturmak için ÇEDAŞ hizmet bölgesindeki muhtarlara ve vatandaşlara enerji tasarrufuna büyük katkı sağlayan LED Ampul dağıtımı yapıldı.

PLANLAMALAR

- ‘Tasarruf Ediyorum’ projesi kapsamında Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 2016 yılına göre, 2017 yılında en fazla elektrik tasarrufu yapan ilk 10 aileden 2018 yılında 1’inci ailenin 3.000 kilovatsaat, 2’nci ailenin 2.000 kilovatsaat, 3’üncü ailenin 1.000 kilovatsaat, 4’üncü ve 5’inci ailenin 500 kilovatsaat, diğer ailelerin ise 200 kilovatsaatlik elektrik tüketimlerini ÇEDAŞ üstlenecek.

- 2016 yılında öğrencilere yönelik düzenlenen ‘Enerji Tasarrufu ve Tasarruf Yöntemleri’ konulu eğitim seminerlerine 2017 yılında daha da fazla öğrenciye ulaşılacak şekilde devam edilecek.

-Enerji tasarrufuna yönelik toplumsal bilinç oluşturacak etkinlikler düzenlenecek.
Enerji Verimliliği
Enerjimizin verimli kullanımına yönelik farkındalığı artırmak ve tasarruf bilincini aşılamak için Sivas, Tokat, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda eğitimler verilmekte ve yine tasarruf merkezli ödüllü resim yarışmaları düzenlenmektedir
Enerjinin Yıldızları

Dağıtım sektörüne ‘Enerjinin Yıldızları’nı kazandıracak ilk adım atıldı

 

 

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacı için harekete geçen BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, “Enerjinin Yıldızları” projesini başlattı. İlk adım olarak Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yüksek gerilim alanında ihtiyaç duyulan nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek için Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ne imza atıldı

 

İstanbul, Antalya ve Sivas’ta üç okulda kurulacak Yüksek Gerilim Dalı bölümünde yaklaşık 120 öğrenciye laboratuvar ortamında eğitim imkânı sağlanacak. Öğrencilere BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ’ta staj imkânı sunulurken en başarılı en az 30 öğrenciye aylık 500 TL burs verilecek. Aynı zamanda üç dağıtım şirketinin yönetici ve teknik personeli de mentorluk yaparak deneyimlerini paylaşacak.


Cengiz ve Kolin Şirketler Grubu bünyesinde elektrik dağıtım alanında hizmet veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ), sektörde ihtiyaç duyulan kaliteli ve yetişmiş insan kaynağına ulaşma hedefiyle “Enerjinin Yıldızları” projesine start verdi. Endüstri 4.0 ile birlikte Enerji 4.0’ın konuşulduğu bir dönemde Enerjinin Yıldızları projesinin önemli bir adımı olarak ‘Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı Yüksek Gerilim Sistemleri’ dalında ihtiyaç duyulan insan kaynağına ulaşmak amacıyla 27 Haziran Çarşamba günü Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ, Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ne imza atıldı. Yüksek gerilim alanında sektörde duyulan nitelikli personel açığını kapatmayı hedefleyen mesleki eğitim iş birliği protokolünün imza töreninde Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, AEDAŞ adına Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Hatice Atik, BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit ve ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa da hazır bulundu.

 

ÜÇ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE YÜKSEK GERİLİM LABORATUVARI


Proje kapsamında İstanbul’un Avrupa Yakası, Antalya ve Sivas’ta üç mesleki ve teknik Anadolu lisesi seçilerek Yüksek Gerilim Laboratuvarı kurulması planlanıyor. Bu amaçla İstanbul Bayrampaşa’da İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Antalya’da Kepez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas’ta ise Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; pilot okul olarak seçildi. Bu okullarda 10’uncu sınıf öğrencileri, bir sonraki eğitim döneminde Yüksek Gerilim Dalı’nı seçebilecek. Böylece yaklaşık 100-120 kadar öğrencinin laboratuvarda eğitim almasına imkân sağlanacak.

 

ÖĞRENCİLERE ÜÇ ŞİRKETTE STAJ İMKÂNI VE BURS

 

Yüksek Gerilim Dalı’nda öğrenim gören öğrenciler; AEDAŞ, BEDAŞ ve ÇEDAŞ’ta staj yapma imkanına da sahip olacak. Proje kapsamında en başarılı ve ihtiyaç sahibi, en az 30 öğrenciye 1 yıl boyunca aylık 500 TL burs verilerek eğitimlerine destek olunacak. Ayrıca söz konusu öğrencilere, burs aldıkları süre kadar da istihdam garantisi sunulacak. Eğitim süresince üç dağıtım şirketinin yöneticileri, kuruma özel derslerde bilgi birikimi ve deneyimlerini öğrencilere aktaracak ve mentorluk yapacak. Yöneticiler, mentorluk yapmadan önce özel bir eğitimden geçecek. Yine Yüksek Gerilim Dalı alanında okullarda eğitim veren öğretmenlere de uygulamalı olarak özel eğitim verilecek.

 

TERCİH EDİLMEYEN YÜKSEK GERİLİM DALI, AB STANDARTLARINA KAVUŞUYOR

 

Malzeme fiyatlarının yüksek olması ve sektörden yeterli destek alamadığı için meslek liselerinin elektrik bölümünde tercih edilmeyen Yüksek Gerilim Dalı da bu proje sayesinde yeniden eğitim sistemine kazandırılmış olacak. Avrupa Birliği ülkelerindeki standartlarda kurulacak laboratuvarlarla Yüksek Gerilim Dalı’nı tercih eden öğrencilere, elektriğin üretilmesinden iletim ve dağıtımına kadar tüm kademeleri uygulamalı olarak öğretilecek. Söz konusu proje, sektörün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretirken mezun olan öğrenciler de çok tehlikeli meslekler sınıfında yer alan bu alanda uygulamalı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıkları için tercih edilerek sektöre ilk adımlarını güvenle atacaklar.Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2018 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları