Sayaç

Sayaç
1. Elektronik sayaçla mekanik sayaç arasındaki fark nedir?Elektronik sayaç üç zamanlı ölçüm yapabilmektedir.


Üç zamanlı ölçüm aralıkları: 06.00–17.00 Gündüz  / 17.00-22.00 Puant  / 22.00–06.00 Gece zaman aralıklarında tüketim ölçümü yapılabilmektedir. Tüketimlerinizi, düşük tarife olan Gece’ye kaydırdığınız zaman ucuz tarifeden yararlanma şansınız bulunmaktadır.


Fakat mekanik sayaçta bu opsiyon bulunmamaktadır. Elektronik sayaçlar hafızalarında 1 senelik tüketim bilgilerini tutabilmektedir. Herhangi bir problem durumunda elinizde bir veri olacaktır.


Mekanik sayaçta böyle bir özellik bulunmamaktadır. Elektronik sayacın amperaj aralıkları fazla olduğundan dolayı kısa sürede yanma riski bulunmamaktadır. Elektronik sayaçların garantileri 3-5 sene arası değişmektedir. Haberle şme modülü olan elektronik sayaçlar, uzaktan okumaya olanak sağlamaktadır.

2. Sayaçların değişim işlemlerinin yapılmasının sebebi nedir?

3516 sayılı Ölçü ve Ayar Kanunu ve bu kanuna dayalı ikincil mevzuat gereğince ilgili elektrik tüketimini ölçen sayaçların periyodik olarak 10 yılda bir kontrol edilip damga ayar işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle 10 yıllık damga süresini dolduran sayaçlar damga ayar işlemleri için sökülerek yerine geçici olarak aynı özelliklere sahip sayaç takılmaktadır.

Bu sayaçlardan ayarlanması ve/veya tamiri mümkün olmayanlar ise yenisi ile değiştirilmektedir. Bunun yanında müşteri talepleri doğrultusunda sökülen mekanik sayacın yerine çok zamanlı tüketimi ölçme özelliği olan elektronik sayaç ile değişim işlemleri de yapılabilmektedir.
3. Sayacımın değişimi halinde ücret öder miyim?

10 yıllık damga süresini dolduran sayaçların damga ayar işlemleri için sökülerek yerine geçici ya da yeni sayaç takılması durumunda herhangi bir ücret ödenmemektedir.


30 Mayıs 2018 tarih ve 30436 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 51’inci maddesi kapsamında, tüketici talebi doğrultusunda kontrol işlemi yapılmak üzere sökülen sayacın doğru çalıştığının tespit edilmesi halinde talep sahibine sayaç kontrol bedeli uygulanır. Sayaç kontrol bedeli, işlem sonrasında ilk ödeme bildiriminde talep sahibine fatura edilmek üzere talep sahibinin tedarikçisine faturalanır.


Bu bedel direkt bağlı tek fazlı aktif veya üç fazlı aktif ve/veya reaktif sayaçlar için 33,7 TL,akım trafolu ve/veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlar için 42,7 TL’dir.


Detaylı bilgi için tıklayınız.
4. Sayaç kontrollerinde abonelik sözleşmesi, mal sahibinin üzerinde olmasına rağmen kiracının veya bir başkasının dilekçesine istinaden sayaç değişimi yapılabilir mi?

Sayacın hatalı tüketim değerleri gösterdiğinin tespiti halinde yönetmelik hükümleri çerçevesinde değiştirilmesi gerekmektedir.

İlgili sayaç kullanıcısı müşteri değil ise söz konusu kullanıcının görevli tedarik şirketi ile görüşüp sözleşmesini yaparak aboneliği kendi üzerine alması gerekmektedir. Sayaç değişimi ancak abonelik sahibinin başvuruda bulunması halinde yapılabilmektedir.

5. Sayaç yerimi değiştirmek/ulaşılabilir bir yere aldırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Bağlı olduğunuz İşletme Müdürküleri'ne müracaat ederek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
6. Sayacım arızalandı. Ne yapmalıyım?

Sayacınızın arızalı olması durumunda, ALO 186 ÇEDAŞ Çağrı Merkezi’ni arayarak veya ÇEDAŞ Destek Twitter hesabı, ÇEDAŞ 186 mobil uygulaması ve cedas.com.tr’de bulunan Talep Formu’nu doldurarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

 

Şirketimize tesisatınızın sayaç arızası/ölçme hassasiyeti şüphesi ile başvuruda bulunulduğunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Mad.51 yükümlülüklerince sayacın kontrolü sağlanır.

 

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümleri çerçevesinde sayacın doğru tüketim kaydettiğinin tespiti halinde sayaç sökme-takma ile 3516 sayılı Kanun çerçevesinde oluşan bedeller talep sahibi tarafından karşılanır.

7. Sayacım arızalı ve bana geriye dönük eksik tüketim tahakkuk ettirilmiş. Sebebi nedir?
Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 36 ve 37. maddelerinde belirtilen kriterlere göre sayacın, müşterinin kusuru dışında herhangi bir nedenle tüketim kaydetmediğinin veya doğru tüketim kaydetmediğinin tespit edilmesi halinde sayacın doğru veya hiç tüketim kaydetmediği dönem/süre için tahakkuk yapılmaktadır.
8. Yıkımdan dolayı sayacımın sökülmesi ve elektriğimin direkten kesilmesi için ne yapmalıyım?
Abone sahibi veya vekilinin müşteri numarası ile bağlı bulunduğu İşletme Müdürlükleri'ne dilekçeyle başvurusu gerekmektedir.
9. Teknik kaliteye ilişkin hak ve yükümlülüklerim nelerdir?

Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin 23'üncü maddesinde dağıtım şirketi ve kullanıcıların teknik kaliteye ilişkin sorumluluklarıdüzenlenmiştir.

Teknik kaliteye ilişkin şikâyetlerin değerlendirilmesi amacıyla kullanıcılar dağıtım şirketinden ölçüm talep edebilirler. Bu Yönetmelik dahilinde teknik kalite parametrelerinin bozulmasına sebep olan tarafın kullanıcı olmaması veya bir haftalık ölçüm sonucunda teknik kalite sınırlarının Yönetmelik’te belirtilen sınır değerleri aşıyor olması durumunda dağıtım şirketi, kullanıcılardan ölçüme ilişkin herhangi bir bedel talep edemez.

10. Kompanzasyon sisteminin hangi şartlarda yaptırılması zorunludur? Yapılması gerekli midir?
Tarife Uygulama Usul ve Esasları’na göre; (Elektrik Piyasası Tarife Kurul Kararları 18.12.2012 tarih 4193 sayılı kurul kararı madde 12) Mesken aboneleri, aydınlatma aboneleri, tek fazla beslenen aboneler hariç 9 kW bağlantı (talep) gücünün üzerindeki tüm abonelerin reaktif güç kompanzasyonu yapması gerekmektedir.
11. Mevcut aboneliğimin olduğu yerde Jeneratör kurulumu yapmak istiyorum ne yapmalıyım?


Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği yeni kurulacak veya ruhsat almadan kurduğunuz mevcut çalışan jeneratör tesisleriniz için; daha önce onayı alınan OG veya AG Projeye göre, uygun jeneratör gücü tespit edilerek ve jeneratör bağlantıları sayaçtan sonra olacak şekilde hazırlanmış İmdat Jeneratör Projesi ile Genel Müdürlük ve İl İşletme Müdürlüklerinde bulunan Müşteri Hizmetleri Direktörlüğüne bağlı ilgili birime başvurularak proje onayı alınması gerekmektedir. İmdat Jeneratör Projesi’nin uygun görülerek Müşteri Hizmetleri Direktörlüğü tarafından onaylanmasından sonra Yatırım Direktörlüğü'ne başvurularak İmdat Jeneratör Sisteminin Kabulü’nün yaptırılması gerekmektedir.
12. Özel Trafo yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?


Genel Müdürlükte Yatırım Direktörlüğü’ne bağlı Planlama ve Enerji Talepleri Yöneticiliğine, Tokat ve Yozgat İl İşletme Müdürlüğü’nde ise Yatırım Direktörlüğü’nde bağlı Proje ve Tesis Yöneticiliğine başvurularak “Enerji Müsaadesi’’ talebinde bulunulması gerekir. Yatırım Direktörlüğü tarafından bağlantı şartlarını belirleyen “Enerji Müsaadesi Belgesi Yüksek Gerilim (YG) Bağlantı Görüşü tanzim edilir. Yetkili bir Elektrik Mühendisi tarafından Enerji Müsaade Belgesine uygun olarak 'proje' düzenlenir:

Enerji müsaadesine göre hazırlanan projenin Genel Müdürlükteki Proje Tesis Yöneticiliği tarafından onaylanmasının ardından Genel Müdürlükte Planlama ve Enerji Talepleri Yöneticiliği ile “Bağlantı Anlaşması” yapılır ve müşteriye teslim edilir. Sonrasında tesisin yapımına başlanır. Genel Müdürlükte Bağlantı Hizmetleri Yöneticiliğine Tokat ve Yozgat İl İşletme Müdürlüğünde Müşteri Hizmetleri Yöneticiliğine “Geçici Kabul” talebinde bulunulur. Yatırım Direktörlüğü tarafından oluşturulan yapılan tesisin onaylı projesi ve Enerji Müsaadesi Belgesi YG Bağlantı Görüşü’ne uygun olup olmadığını inceleyerek Geçici Kabul yapar. Geçici Kabulün onaylanmasının ardından tesisin abonelik işlemleri, Genel Müdürlük ile Tokat ve Yozgat İl İşletme Müdürlüklerinde gerçekleştirilir.Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 36 ve 37. maddelerinde belirtilen kriterlere göre sayacın, müşterinin kusuru dışında herhangi bir nedenle tüketim kaydetmediğinin veya doğru tüketim kaydetmediğinin tespit edilmesi halinde sayacın doğru veya hiç tüketim kaydetmediği dönem/süre için tahakkuk yapılmaktadır.[ÖB1]


[ÖB1]Cevabı bu şekilde güncelleyebilir miyiz?Çedaş Facebook Sayfası Çedaş  Twitter Sayfası Çedaş Instagram Sayfası
© 2022 Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları
   
node03 27.05.2022 05:38:56